WYDARZENIA

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „BACZYŃSKI”

Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu „Baczyński”, którego celem było uczczenie pamięci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego z okazji setnej rocznicy jego urodzin. W ramach projektu uczniowie klas 6-8 przygotowali portrety poety, ilustracje wierszy oraz kaligrafię wybranych utworów Baczyńskiego.

                                                                    Koordynatorzy projektu: M. Nurkowska, B. Zdunek

PROJEKT UNIWERSYTETU DZIECI

Uczniowie klasy 6d wzięli udział w projekcie Uniwersytetu Dzieci „Lekcje z emocjami. Jak dbać o swój nastrój?”. W ramach programu odbyło się osiem zajęć z wychowawcą opartych na scenariuszach przygotowanych przez Uniwersytet Dzieci. Podczas lekcji wychowankowie rozwinęli swoją empatię, samoświadomość, a także poznali wartość i rolę różnych uczuć.

dyplom

AKCJA EDUKACYJNA KOMENDY STOŁECZNEJ POLICJI „BĄDŹ SUPERBOHATEREM”

Na początku lutego siedmiu uczniów naszej szkoły wzięło udział w akcji edukacyjnej zorganizowanej przez Komendę Stołeczną Policji. Celem akcji w danym miesiącu było promowanie zachowań  bezpiecznych w Internecie. Prace uczniów zostały umieszczone na stronie internetowej Komendy. Na zakończenie akcji przedstawiciele Komendy wręczyli uczniom dyplomy i drobne upominki , a także zrobili pamiątkowe zdjęcia.

Opiekun: Renata Koperwas

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU MITOLOGICZNEGO DLA KLAS V I VI

Nagrody i dyplomy oraz ocenę cząstkową – celującą z języka polskiego za bezbłędne rozwiązanie testu z mitologii otrzymują:

 1. Blanka Zimak- Vb
 2. Jan Zarański- Va
 3. Maria Jerka- VIb
 4. Dawid Wójcik – kl.VIa

Dyplomy za udział w konkursie otrzymują:

 1. Karolina Biniek Vb
 2. Lena Karpeta VIb
 3. Sandra Wysztygiel VIc
 4. Zofia Perowicz VId

Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej po odbiór nagród i dyplomów.

BYLIŚMY W MUZEUM!

Uczestniczyliśmy we wspaniałych zajęciach organizowanych on line przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Już wiemy, jak żyli ludzie 1000 lat temu. Wiemy, jak wyglądały zabawki, ubrania, codzienne obowiązki, czym się żywiono, jak walczono. Poznaliśmy wiele, wiele ciekawostek z życia naszych przodków.

Warto poznawać historię Słowian!

Dziękujemy Rodzicom za sponsorowanie tych zajęć.

Uczniowie kl. 5a  wraz z nauczycielem historii

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PALMĘ WIELKANOCNĄ.

Rozstrzygnięcie konkursu Palmę Wielkanocną.

Dziękujemy uczestnikom za wykonanie tylu pięknych prac. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Ostatecznie przyznaliśmy:

Miejsce I – Laura Kopańska 1b i Natalia Romanowska 2b
Miejsce II – Milena Jarczok 1d i Dorota Koperska 3a
Miejsce III – Ewa Koperska 1c i Oskar Popko 2c

Oraz wyróżnienia:

Dawid Rutkowski 1c
Natalia Tulej 2c
Maja Dudek 2c
Liliana Dudek 1c
Wiktoria Skierś 1c

Rozstrzygnięcie konkursu na kartkę świąteczną.

Miejsce I –  Zofia Ćwiklak 7b
Miejsce II –  Dawid Kwiatkowski 6d
Miejsce III-  Emilka Nowaczek 6a

Palmy wielkanocne

Gratulujemy!

KONKURS PLASTYCZNY „NAJPIĘKNIEJSZ PISANKA”

              Wyniki konkursu plastycznego ,,Najpiękniejsza pisanka”

I miejsce  –  Filip Sekita  kl. Ia

II miejsce  –  Hania Wróbel  kl. Ic 

III miejsce  –  Sara Krakowiak  kl. 0b

Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy po odbiór nagród do świetlicy po powrocie do nauki stacjonarnej.

ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI

21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 r. Jego celem jest popularyzacja czytania, pisania i publikowania poezji. Z tej okazji miłośnicy liryki spotkali się w aplikacji Microsoft Teams na wspólnym czytaniu wierszy i ich interpretowaniu, rozwiązywaniu zadań interaktywnych związanych z poezją. Niektórzy zaprezentowali swoje autorskie utwory. Dodatkowo uczniowie klasy 7d na lekcji języka polskiego przygotowali grafiki z pojęciami związanymi z liryką.

Opiekun Magdalena Nurkowska

PO CO CZŁOWIEKOWI TOLERANCJA?

Trudny czas można dobrze wykorzystać. Klasy ósme w ramach nauki wiedzy o społeczeństwie podjęły się pisania prac na temat zalet tolerancji w naszym życiu.

Najlepsze prace

Najwłaściwsze przemyślenia na temat tolerancji, piękny wywód i wspaniała argumentacja, dobre drogi prowadzące ku dojrzałości, kształtujące młody umysł – esej ,,Po co człowiekowi tolerancja?”.

Najlepsi:

Aleksandra Parol kl. 8a

Izabela Huk kl. 8b

Piotr Bołzan kl. 8a

Gratulujemy!

Czy tolerancja jest nam potrzebna? Przeczytajcie sami.

Tolerancja to postawa zgody na poglądy innych, z którymi niekoniecznie się zgadzamy oraz akceptowanie czyjegoś ,,odstawania od reszty” poprzez wygląd zewnętrzny, orientację seksualną i wiele innych. Moim zdaniem taka postawa w naszych czasach jest bardzo ważna. Świat idzie do przodu, tym samym pojawia się wiele nowych poglądów, wyznań, które zawsze znajdą choć jednego zwolennika. Żeby każdy człowiek czuł się swobodnie i przede wszystkim bezpiecznie, w swoim otoczeniu potrzebuje akceptacji przez rówieśników. Tolerancja to zgoda na różnorodność naszego społeczeństwa pod względem różnych aspektów, czyli dzięki niej my sami możemy poszerzać horyzonty i stawać się jeszcze bardziej otwartymi. Gdyby nie wzajemna tolerancja prawdopodobnie większość ludzi wstydziłaby się swoich poglądów, upodobań, a nawet wyglądu, bojąc się, że kiedy tylko pokażą się w miejscu publicznym nie będą mogli liczyć na zrozumienie.

W Polsce tolerancyjność stoi tak naprawdę pod znakiem zapytania, młodzież, ale również nieliczne osoby dorosłe są ,,za tolerancją” i nie boją się wyrażać siebie, swojej ,,inności”. Jednak istnieje niestety pokaźna grupa osób, którym nie da się nawet wytłumaczyć, że ktoś ma inne, własne zdanie, które powinni uszanować, a zamiast tego wolą kłócić się, dlaczego to oni mają rację.

Tolerancja to bez wątpienia klucz do rozwijania się społeczeństwa.

Ola Parol

Dzisiaj wiele osób uważa się za osoby tolerancyjne. Co to właściwie znaczy?

Z pojęciem „tolerancja” po raz pierwszy spotkałem się dość dawno – nie pamiętam dokładnie kiedy, ale pamiętam, że było to albo w czwartej, albo w piątej klasie. Wtedy nie zwracałem uwagi na to słowo – niezbyt mnie ono obchodziło. Ostatnio bardziej zagłębiłem się w znaczenie tego słowa, gdy rozmawialiśmy o nim na lekcjach wiedzy o społeczeństwie. Tolerancja – według definicji tego słowa, jest to poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, które różnią się od własnych.  Osobiście uważam się za osobę tolerancyjną. Raczej nigdy nie zdarza mi się dyskryminować innych ludzi ze względu na ich poglądy czy wierzenia. Znam ludzi którzy uważają się za tolerancyjnych, lecz zdarza im się obrażać innych przez ich poglądy – czyni ich to ludźmi nietolerancyjnymi.

Moim zdaniem tolerancja jest bardzo ważna dla naszego społeczeństwa. Bez takowej ludzie są podzieleni. Rodziny ludzi nietolerancyjnych często się dzielą, gdy ich dziecko jest innej orientacji.

Tak samo powstały grupy, które próbują samych siebie zwalczać – ateiści i wierzący, czarni i biali. Jest to nie do zaakceptowania!

Tolerancja jednak oznacza co innego dla każdego człowieka. Coraz więcej ludzi staje się tolerancyjnymi, co uważam za dobre. Jest więcej nas – tolerancyjnych, lecz tak samo jest z ludźmi, którzy nie tolerują innej rasy, orientacji, religii – ich też jest dużo. Żeby zostać tolerancyjnym trzeba wyznaczyć sobie pewną postawę, warunki, granicę, których nie można pod żadnym względem przekraczać.

Piotr Bołzan

Na początku rozważania problemu, należy wyjaśnić, co tak naprawdę oznacza słowo tolerancja. Jest to szanowanie czyichś poglądów na dany temat, akceptowanie tej osoby, chociażby za  wyznawanie innej religii  oraz jej  pochodzenie i kolor skóry. Jednak nadal pozostaje pytanie: po co nam tak naprawdę tolerancja?

Na świecie jest dużo osób, które się od nas różnią . Nie należy ich jednak dyskryminować w żaden sposób .Każdy człowiek ma uczucia i wyśmiewanie się z niego oraz ocenianie go pochopnie może spowodować, że zrobi  się tej osobie  przykro z tego powodu. Jeżeli się kogoś nie zna,  nie można stwierdzić jakie dana osoba ma zachowanie.

Tolerancja w życiu człowieka pełni bardzo dużą role. Od tego zależą tak naprawdę nasze stosunki międzyludzkie. Brak akceptacji ze strony innych osób może spowodować np. nieład w danej grupie, poróżnienie i konflikty.

Podsumowując powyższe rozważania, można stwierdzić,  że tolerancja  jest  nam potrzebna  po to żeby każdy umiał ze sobą rozmawiać  i akceptował własną  osobę pomimo różnic. Uważam, że każdy człowiek powinien mieć w sobie przynajmniej namiastkę tolerancji  i okazywać ją, zarówno sobie jak i innym, bo stanowi ona bazowy fundament, potrzebny do zbudowania prawidłowych relacji międzyludzkich, oraz umożliwia zaakceptować siebie jako człowieka wyróżniającego się pod wieloma względami spośród pozostałych osób.

Iza Huk

Nauczyciel WOS Pietrzak Nina

WYNIKI  KONKURSU  PLASTYCZNEGO ,,KOT – ZWIERZĘ WYJĄTKOWE”  

I miejsce – Oliwia Staniewska – Mroczkowska kl. II a

II miejsce – Daria Kovalenko – kl. III b

III miejsce – Anna Rowińska – kl. II b

Wyróżnienia:

 1. Zosia Pawelczyk kl. III a
 2. Ola Kucharska kl. I b
 3. Filip Sekita kl. Ia
 4. Natalia Korach kl. II c
 5. Hania Wróbel kl. I c
 6. Janek Telbuszewicz kl. I d
 7. Ignacy Olejnik kl. Ia

 

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU O ŚW. JÓZEFIE       

WYRÓŻNIENIA

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU „LICZBA PI W MOICH OCZACH”

14 marca obchodziliśmy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji w ramach projektu edukacyjnego odbyły się trzy konkursy. Oto wyniki:

Szkolny Konkurs Matematyczny „Rozwinięcie dziesiętne liczby Pi”:

I miejsce – Szymon Wójtowicz kl. 6d

II miejsce – Szymon Zimak kl. 7c

III miejsce – Blanka Zimak kl. 5b

wyróżnienie – Karolina Biniek kl. 5b

Szkolny Konkurs Literacki „Parę słów o liczbie Pi”:

I miejsce – Maja Godlewska kl. 7b

II miejsce – Piotr Soboń kl. 6d

III miejsce (ex aequo) – Zofia Ćwiklak kl. 7b, Wiktoria Sobolewska kl. 6c

wyróżnienie – Daria Kowalczyk kl. 7d

Szkolny Konkurs Plastyczny „Liczba Pi w moich oczach”:

 • klasy 4-6

I miejsce – Kornelia Galicka kl. 6a

II miejsce – Zofia Perowicz kl. 6d

III miejsce – Szymon Hołownia kl. 4b

wyróżnienia – Kinga Bulenda kl. 4b, Wiktor Kruszewski kl. 4a

 • klasy 7-8

I miejsce – Maja Godlewska kl. 7b

II miejsce – Weronika Biniek kl. 7a

Koordynatorzy: R. Koperwas, M. Nurkowska

AKCJA ,,SPACERKIEM PO PRUSZKOWIE”

Wiemy, że poznawać historię, uczyć się jej i odkrywać, to przede wszystkim znać przeszłość swojego Miasta. Nasze – Pruszków, pełne jest ciekawych miejsc związanych z historią naszych rodzin. Nie brak tu również miejsc szczególnych dla naszej Ojczyzny. Poznając je, uczymy się patriotyzmu, szacunku do tego, co buduje naszą tożsamość i przynależność do regionu.

Nasze realne kroki w poznawaniu historii. Zapraszamy, poznawajcie Pruszków!

Uczniowie klas czwartych
z p. Niną Pietrzak nauczycielem historii
i p. Martą Markowską  nauczycielem opiekunem SU

Zapraszamy do galerii

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Ocalmy słowa od zapomnienia”. Ich zadaniem było graficzne przedstawienie słów, które są już rzadko używane (np. umizgi, białogłowa). Dodatkowo uczniowie klasy czwartej przygotowali samodzielnie wykonane ortogramy.

Opiekunowie:

Magdalena Nurkowska, Beata Zdunek

KONKURS „POCZTÓWKA BOŻONARODZENIOWA Z ANGIELSKIMI ŻYCZENIAMI”

W grudniu 2020 roku w naszej szkole odbył się konkurs online na wykonanie pocztówki bożonarodzeniowej z angielskimi życzeniami.

W konkursie wzięli udział uczniowie klas drugich i trzecich.

Oto wyniki : 

 • wśród uczniów klas II:

Maja Dudek ( kl. II c ) – I miejsce

Natalia Tulej ( kl. II c ) – II miejsce

Anastazja Kuczyńska  ( kl. II b ) – III miejsce

Natalia Romanowska ( kl. II b ) – I wyróżnienie

Maja Plewko ( kl. II c ) – II wyróżnienie

 • wśród uczniów klas III: 

Szymon i Kacper Środowscy ( kl. III a ) – I miejsce

Marianna Skolimowska ( kl. III a ) – II miejsce

Dorota Koperska ( kl. III a ) – III miejsce

Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Ewa Łucka, Anna Piechal

  organizatorki

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

3 grudnia to Międzynarodowym Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Nasza szkoła, jak co roku, pamiętała o tym ważnym Dniu, pomimo trudnej sytuacji w kraju. Nauczyciele opracowali materiały edukacyjne, które miały na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży problemu niepełnosprawności. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jedną z propozycji były filmiki przeznaczone zarówno dla dzieci młodszych jak i starszych.

Oto niektóre propozycje  filmików:

https://www.youtube.com/watch?v=mX5JfQgQcOU

https://www.youtube.com/watch?v=pFuwUiHo-WI&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=RUbAzv_SeRc

https://www.youtube.com/watch?v=_xy3rQ1Kqvk

https://www.youtube.com/watch?v=N1sTKBOs78A

Filmiki te były zachętą do dyskusji o niepełnosprawności. Dzieci miały okazję podzielić się własnymi doświadczeniami, porozmawiać
o stereotypowym postrzeganiu osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności jako niezaradnych życiowo, czy niezdolnych
do podjęcia zatrudnienia; wymieniać się pomysłami na likwidację ograniczeń w celu umożliwienia włączenia się tej grupy społecznej
w życie aktywne i pełnowartościowe. Był to czas refleksji nad trudami życia dnia codziennego osób zmagających się z niepełnosprawnością, który miał na celu zwiększenie powszechnej świadomości i zrozumienie niepełnosprawności jako tematu ważnego, wymagającego naszej uwagi
i otwartych serc każdego dnia w roku.

Uczniowie wykonali prace plastyczne, które przedstawiają Ich jako akceptujących i wspierających osoby z niepełnosprawnością.

W związku z obchodami Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych powstała też w naszej szkole gazetka z ważnym przekazem dla każdego – ucznia, nauczyciela czy rodzica. Na szczególną uwagę zasługują zamieszczone na niej nazwiska znanych z życia publicznego osób
z niepełnosprawnościami oraz propozycje książek o niepełnosprawności, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Najważniejszym mottem tegorocznej edycji Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością jest zastąpienie słowa „tolerancja” słowem  „akceptacja”.

Akceptujmy ludzi takich jakimi są.

Każdy z nas jest inny – nigdy gorszy.

MISTRZOSTWA ON-LINE W SKAKANIU NA SKAKANCE

W dniach 17 listopada – 29 listopada w naszej szkole odbył się konkurs skoków na skakance w formie online J

Zadanie polegało na wykonaniu jak największej ilości skoków na skakance w czasie 60 sekund (1 minuta) i odesłanie nagranego filmiku.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Weronika Biniek kl.7A

II miejsce – Stella Pasternak kl.4A

wyróżnienie – Matylda Łysiak kl.8A

                                        GRATULUJEMY!!!

Wręczenie dyplomów oraz nagród nastąpi po powrocie do szkoły.

WYNIKI KONKURSU „NAJPIĘKNIEJSZA OZDOBA CHOINKOWA”

Dziękujemy za udział w naszym świątecznym konkursie.

Nagrody zostały przydzielone w następujących kategoriach wiekowych:

klasy 0 –III

I miejsce – Filip Wieterski klasa Ia
II miejsce – Wiktoria Skierś klasa Ic
III miejsce – Aleksandra Kucharska klasa Ib

wyróżnienia
Maria Noińska klasa IIa
Nadia Knobloch klasa IIb
Bartłomiej Śledź klasa IIb

klasy IV–VIII

I miejsce – Karolina Biniek klasa Vb
II miejsce – Weronika Biniek klasa VIIa

Nagrody będzie można odebrać w świetlicy po powrocie do nauki w szkole.

Gratulujemy!!!

Organizatorzy

WYNIKI KONKURSU „ŚPIEWAJ NIE ZIEWEJ”

KLASA 0A

Szkolne Żaczki
Zerowiaczki, zerowiaczki,
są to małe szkolne żaczki.
Nie grymaszą, nie kapryszą,
kiedy rano wstawać muszą.
Liczą, piszą i śpiewają,
a gdy trzeba to też grają.
Uśmiechnięte co dzień w szkole.
gdy coś muszą grać w zespole.
Każdy lubi swoją salę,
lubi klocki, kredki, bajki.
Nie chce w domu siedzieć wcale,
bo tu zawsze miło płynie czas.

Zapraszamy do galerii

ZDALNE NAUCZANIE

Zdalne nauczanie 19.10.2020r. – 24.05.2021r.

UROCZYSTOŚĆ DNIA PAMIĘCI WIĘŹNIÓW OBOZU DULAG 121 I NIOSĄCYCH IM POMOC

2 października 2020 roku w Pruszkowie odbyły się uroczystości Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa”, gdzie w intencji więźniów i niosących im pomoc odprawiono mszę świętą, koncelebrowaną przez byłego więźnia Dulag 121 ks. Stanisława Kicmana oraz ks. kanonik Bogdan Przegaliński – proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żbikowie i ks. dziekan Marian  Mikołajczak –  proboszcz parafii św. Kazimierza w Pruszkowie Następnie odbył się apel pamięci, okolicznościowe przemówienia i ceremonia złożenia wieńców.
W uroczystościach uczestniczył Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunami oraz  delegacja   z  klasy  7b.

WYCIECZKA DO TREBLINKI

26 września 2020r.  uczestnicy koła   historycznego wraz z opiekunem p. Tatianą Tijewską pojechali na  wycieczkę   do  obozu  w  Treblince. Dzieci   poznały  losy Janusza   Korczaka  – wychowawcy,   pedagoga oraz przyjaciela  dzieci.

Zapraszamy do galerii

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbyło się 01.09.2020r. w klasach z wychowawcami z powodu pandemii COVID-19.