BIBLIOTEKA

Biblioteka jest pracownią interdyscyplinarną i ośrodkiem informacji służącym uczniom, pracownikom szkoły i rodzicom.

Bez tytułu

BIBLIOTEKA  CZYNNA

Poniedziałek   –   8.00 – 16.15

Wtorek   –    8.00 –  16.15

Środa    –    8.00 –  16.15

Czwartek   –     8.00 –  16.15

Piątek    –    8.00 –   15.00

Jednym z głównych zadań biblioteki jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz kształtowanie nawyku czytania wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym w roku szkolnym 2016/17 realizowaliśmy  następujące działania:

ŁĄCZNICY Z BIBLIOTEKĄ w roku szkolnym 2017/2018:

2a – Patrycja Gralewska, Kinga Kaszewska

2b – Jakub Krupa

2c – Kornelia Luks

3a – Natalia Karczewska

3b – Maja Cegielska, Adam Tolak

3c – Michał Lewandowski

3d – Wiktoria Żychlińska, Piotr Soboń

3e – Liliana Majewska, Bartek Piekutowski

3f – Emilka Katana

3g –Kacper Obierek

3h – Wiktoria Szewczak

4a – Aniela Przeszłowska

4b – Marcel Brodowski

4c – Maria Czerniawska, Maja Marcinkowska

4d – Hanna Rawska

5a – Matylda Łysiak

5b – Magda Palińska, Julia Szachogłuchowicz

5c – Zbigniew Głowala

6a – Michał Dąbrowski

6b – Zuzanna Borkowska

6c – Agata Subsar

6d – Aleksandra Karpeta

7a – Szymon Lewandowski

7b – Oliwia Zarzycka

7c – SumeiaJaboury

Zadania łączników :

 1. Pośredniczenie pomiędzy nauczycielem bibliotekarzem, wychowawcą i uczniami we wszystkich sprawach związanych działalnością biblioteki.
 2. Dbanie o czytelnictwo uczniów swojej klasy przez informowanie raz w miesiącu wychowawców i swoich kolegów w klasie o stanie czytelnictwa.
 3. Przypominanie o terminowym zwrocie książek.
 4. Na koniec roku szkolnego sprawdzenie, czy wszyscy uczniowie klasy zwrócili książki do biblioteki szkolnej.
 5. Pomoc w pracach bibliotecznych: porządkowanie czasopism i książek na półkach, pomoc młodszym kolegom w wyborze lektur.
 6. Uczestnictwo w zebraniach klasowych łączników bibliotecznych.
 7. Wypożyczanie książek i innych materiałów bibliotecznych na zajęcia lekcyjne.
 8. Znajomość i rzetelne wykonywanie obowiązków łącznika.
 9. Dawanie przykładu wzorowego zachowania w bibliotece.

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

W październiku w klasach II odbyły się lekcje biblioteczne ,,Poznajemy bibliotekę szkolną”. Bibliotekarze zapoznali najmłodszych czytelników z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania książek oraz zwrócili uwagę na poszanowanie książek. Po przeprowadzonych zajęciach więcej uczniów zaczęło odwiedzać bibliotekę. Zwiększyła się też liczba wypożyczeń w klasach II.

W ramach doskonalenia umiejętności uczniów w korzystaniu z warsztatu informacyjnego biblioteki w grudniu we wszystkich klasach IV przeprowadzono lekcje o katalogach bibliotecznych. Uczniowie dowiedzieli się do czego służy katalog, jaka jest jego budowa, jakie są rodzaje katalogów, jak zbudowana jest karta katalogowa? W trakcie lekcji uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, a następnie w grupach wyszukiwali informacje z katalogu alfabetycznego.

Ogromną popularnością w naszej bibliotece od kilku lat cieszą się edukacyjne gry planszowe wśród młodszych i starszych uczniów. Chętnie przychodzą na przerwach i na tzw. ,,okienkach” w oczekiwaniu na zajęcia dodatkowe. Ich ulubione gry to warcaby, szachy, bierki, memory.

 

Z okazji obchodzonych rocznic i świąt bibliotekarze wraz z aktywem bibliotecznym złożonym z łączników klasowych, przygotowali gazetki i wystawki tematyczne:

5XI – Dzień Postaci z Bajek

                     Święto Niepodległości

20 XI – Dzień Praw Dziecka

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

                       Zimowe wierszyki

W ramach zajęć rozwijających zainteresowania bibliotekarze prowadzą zajęcia biblioteczne, na które uczęszczają uczniowie z klas IV – VII. Uczniowie zapoznają się z pracą bibliotekarza. Uczą się okładać książki w folię, pieczętują nowe książki, zakładają karty do książek, obliczają statystykę czytelnictwa, rozwiązują quizy i krzyżówki o tematyce związanej z książką i biblioteką. Przygotowują też materiały i pomagają w wykonywaniu gazetek. W bieżącym roku uczniowie zapoznali się ze sposobem wykonania książki w nietradycyjnej formie. Wykonują ,,lapbooki” na temat naszej szkoły oraz naszego patrona Władysława Broniewskiego w związku z przypadającą w bieżącym roku szkolnym rocznicą 60 – lecia szkoły.

 

 ROK SZKOLNY 2016/2017

GŁOŚNE CZYTANIE KSIĄŻEK DZIECIOM DLA PRZYJEMNOŚCI

Czytanie odbywało się dzięki wspólnemu zaangażowaniu bibliotekarzy, wychowawców, nauczycieli przedmiotów, uczniów.

2Czytanie na korytarzu w kl. IIIf

3Czytanie w klasie IIa

4 Czytanie w bibliotece szkolnej

5Czytanie w świetlicy szkolnej

WARSZTATY PROWADZONE PRZEZ PRZEDSTAWICIELA WYDAWNICTWA ,,ZAKAMARKI”

Na temat serii książek ,,Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” oraz  serii,,Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”. Warsztaty odbyły się przy współpracy bibliotekarzy z nauczycielami.

1
2
5
4
3
6
9 8
10
7

 

TWORZENIE KSIĄŻKI TRADYCYJNEJ I ,,LAPBOOKA”.

W ramach tego działania nauczyciele przeprowadzili warsztaty. Dzieci  wykonały własne książeczki i ,,lapbooki”. Najciekawsze prace zostały wystawione na korytarzu i w pracowniach.

12453

,, PRZECZYTAŁEM I POLECAM”

Uczniowie z klas IV – VI napisali recenzji swojej ulubionej książki wypożyczonej z biblioteki. Bibliotekarze współpracowali z polonistami, którzy ocenili wszystkie prace, a najciekawsze recenzje znalazły się w gazetce szkolnej.

Z bibliotecznej półki

Uczniowie polecają książki z biblioteki szkolnej, które warto przeczytać

1

Ostatnio przeczytałam książkę „26-piętrowy domek na drzewie” autorstwa Andy Griffithsa. Ilustracje wykonał Terry Denton. Książka ma aż 347 stron, ale czyta ją się bardzo szybko, gdyż ma duże litery i mnóstwo ilustracji wplecionych w tekst. Bohaterami są jej autorzy, którzy razem z przyjaciółką Jill przeżywają niebezpieczne i zabawne przygody w swoim domku na drzewie. Który.  Bardzo podoba mi się ta książka, ponieważ bohaterowie przeżywają dużo śmiesznych przygód. Ma również ciekawą szatę graficzną. W tej serii ukazały się jeszcze dwa tytuły: „13-piętrowy domek na drzewie” i 32 – piętrowy domek na drzewie”.

Zuzanna Wójcik   kl.IVa

2

Przeczytałem książkę z naszej biblioteki „Radek Szkaradek”, której autorem jest Alan Macdonald. Główny bohater to tytułowy Radek, który ma szalone pomysły. Polecam ją ponieważ w humorystyczny sposób opowiada o życiu odważnego chłopca. Po przeczytaniu książki można dowiedzieć się, że czasami szalone pomysły mogą mieć różne konsekwencje, a ich skutki wpływają na nasze życie.

                                                                                                           Kuba Kumor  kl.Vc

3Książka „Od morza do morza” napisana przez Grażynę Bąkiewicz zawiera 10 opowiadań z czasów Jagiellonów, m.in.: „Litwin na polskim tronie”, „Bona- zło wcielone”, „Kopernik –światło prawdy”, „W cieniu zygmuntowskiej kaplicy”, „Rej- spotkanie na grobli”.Opowiadanie „Kopernik – światło prawdy” to opowieść z roku 1541 z czasów Zygmunta Starego i Zygmunta II Augusta. Bohaterem jest Wojtek z Fromborka, który był służącym Kopernika i świadkiem jego odkryć astronomicznych.Opowiadanie to bardzo mi się podoba, jest ciekawie napisane i w jasny sposób mówi o odkryciach w tamtych czasach. Zachęcam do przeczytania wszystkich opowieści, bo są bardzo interesujące.

Bartek Misztal  kl. Vc

4

Jedną z moich ulubionych książek jest „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinneya. Bohaterem lektury jest nastoletni chłopiec Greg Heffley, który chodzi do gimnazjum w Stanach Zjednoczonych. W swoim dzienniku w humorystyczny sposób opowiada o swoim życiu      i szkolnych wydarzeniach. Greg ma braci: Rodricka i Mannego oraz przyjaciela Rowleya. Razem przeżywają wiele ciekawych przygód. Książka bardzo mi się podoba, gdyż ma wiele humorystycznych akcentów.

 Iga Wilk  kl. Vc

5

Moja ulubioną książką jest „Harry Potter i Insygnia Śmierci” J. K. Rowling. Opowiada o tym, jak bohaterowie muszą odnaleźć siedem magicznych przedmiotów, które są duszami Lorda Voldemorta. Książka podoba mi się, ponieważ jest zabawna, interesująca i intrygującą. Potrafi wprowadzić w świat magii w ciekawy i prosty sposób. Moją ulubioną bohaterką jest Hermiona- najlepsza przyjaciółka Harrego Pottera. Polecam tę książkę, na pewno wam się spodoba.

Julia Nowaczek  kl. Va

6

Książka, którą chcę polecić to „Lewy. Chłopak, który zachwycił świat” napisana przez YvetteŻółtowską-Darską w 2016 roku. Jest to książka biograficzna, której bohaterem jest Robert Lewandowski. Książka napisana w bardzo interesujący sposób. Zdjęcia w niej zawarte są bardzo ładne, przedstawiają wydarzenia z życia piłkarza. Czytając ją zacząłem interesować się piłką nożną. Czytając historię Roberta nauczyłem się, że nawet porażkę można przemienić w sukces. Opowieść o „chłopaku, który zachwycił świat” przywróciła mi wiarę w siebie. Nauczyła mnie, że warto mieć marzenia i że mogą się one zrealizować tylko wtedy, jak do tego dążymy. Nigdy nie czytałem książek o piłkarzach, a po przeczytaniu jej będę wypożyczał inne z tej interesującej serii.

                                                                                                                          Jakub Szymański  kl. IVa

7

Wypożyczyłem książkę „Cudowne konstrukcje wzniesione z bloków w grze Minecraft” napisaną przez KirstenKearney, która od 10 lat jest dziennikarką specjalizującą się w grach. Książka liczy 256 stron, ma 5 rozdziałów i bardzo dużo obrazków. Niektóre budowle są wzorowane na prawdziwych, np. Pałac Belwederski. W poradniku można znaleźć wskazówki autorów budowli. Poza budynkami pojawiają się inne ciekawe konstrukcje: rakiety, szkielety tyranozaura, zwierząt.

Maciej Kononowicz  kl. IVa

8

Moją ulubioną książką jest „Hobbit”, która została napisana przez słynnego brytyjskiego pisarza  J.R.R. Tolkiena na początku XX wieku. Traktuje ona o drużynie Krasnoludów i tytułowym Hobbicie BilboBagginsie i czarodzieju Gandalfie, którzy wyruszyli w podróż do Samotnej Góry w celu odzyskania dziedzictwa Krasnoludów. Po drodze spotyka ich wiele przygód     i niebezpieczeństw. Uważam, że ta książka jest godna przeczytania. Polecam ją każdemu, kto lubi gatunek Fantasy.

Franciszek Kuś  kl. VIe

11

Półki w mojej bibliotece szkolnej uginają się od olbrzymiej ilości książek, a ja właśnie ostatnio natrafiłam na „Cudowną Podróż” Selmy Lagerlof. W powieści poznajemy chłopca Nilsa Holgerssona, który mieszka w małej wiosce na południu Szwecji. Jest on niegrzecznym dzieckiem i za karę zostaje zamieniony w krasnoludka, który podróżuje ze stadem dzikich gęsi i przeżywa różne przygody. Na pochwałę zasługuje fakt, że każdy rozdział przedstawia inną, ciekawą historię. Poznajemy różne zakątki kraju, interesujące historie miast, zabytki, nad którymi przelatują gęsi. Ta ciekawa i mądra książka ukazuje przemianę chłopca ze złego, niegrzecznego dziecka, w mądrego i współczującego, który przestrzega zasad. Przygody opowiedziane są w prostym i zrozumiałym języku. Polecam każdemu spędzenie czasu ze wspaniałą lekturą z morałem.

Hanna Olejniczak  kl. VId

12

Nigdy nie spotkałem tak zaskakującej i porywającej książki jaką jest „Baśniobór” amerykańskiego pisarza Brandona Mulla. Jest to seria książek składająca się z pięciu części. W przeciwieństwie do innych serii te pięć tomów stanowi całość- ciąg przygód, które zmierzają do otwarcia więzienia demonów. W świecie przedstawionym w „Baśnioborze” są magiczne, niebezpieczne miejsca, w które zapuszczają się główni bohaterowie- Seth i Kendra. Książka, mimo że jest baśnią, to występują w niej postacie, zdarzenia i sytuacje, które mają miejsce w realnym świecie. Książka mocna działa na wyobraźnię, gdyż nie ma w niej precyzyjnych opisów postaci – trzeba je sobie wyobrazić. Opowieść jest interesująca, bo zawiera przygody, z których bohaterowie wychodzą cało     i zdrowo. Chciałbym, żeby było więcej tytułów  tej serii.

Wojtek Śliwiński  kl.Va

13

Książka „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery jest piękną opowieścią dla młodych i dorosłych czytelników. Opowiada o podróżach niezwykłego chłopca po różnych planetach, na których spotyka osoby będące wcieleniem ludzkich wad, takich jak pycha, chciwość czy próżność. Głównym celem jego podróży jest znalezienie prawdziwego przyjaciela. Ostatnią planetą, na jaką spadł Mały Książę, była Ziemia. Na Saharze spotyka na swojej drodze pilota, z którym spędza najwięcej czasu opowiadając mu o swoich przeżyciach i spostrzeżeniach na temat ludzi. Myślę, że książka jest bardzo pouczająca i z pewnością zapisała się w sercach wielu osób, które ją przeczytały.

Iga Peruga  kl. VIe

14

Jedną z moich ulubionych książek, wypożyczonych ze szkolnej biblioteki, jest książka z serii „Hania Humorek” zatytułowana „W osiem i pół dnia dookoła świata”. Jej autorką jest Megan McDonald, wielokrotnie nagradzana pisarka serii przygód Hani Humorek. Bohaterką jest dziewięcioletnia, niezwykła dziewczynka, która ma rodzinę nie zawsze ją rozumiejącą. Ma też przyjaciół, z którymi tworzy tajny klub „Siusiającej Ropuchy”. Hania posiada magiczny pierścień, który odczytuje jej nastroje. Główna bohaterka bowiem miewa nastroje i to nie zawsze dobre. Hania nie jest postacią pozytywną, nie jest idealną córką i siostrą, koleżanką, nie zawsze bywa miła i uśmiechnięta. Polecam książkę – przygody Hani są przezabawne, fantastyczne i niecodzienne.

                                                                                                               Małgorzata Goś  kl. IVa

15

Chciałabym polecić książkę „Przygody Hucka Finna”, którą napisał Mark Twain. Jest ona kontynuacją powieści „Przygody Tomka Sawyera”. Książka ta zabiera nas w świat przygód. Pierwszy raz z tą lekturą zapoznałam się, gdy byłam mała- tata czytał mi ja do snu. Książkę mogę polecić zarówno dziewczynką jak i chłopcom. Na początku powieści autor przypomina, co wydarzyło się w pierwszej części. Bohaterem książki jest przyjaciel Tomka –Huck Finn, który przeżywa wiele przygód w towarzystwie czarnoskórego zbiega. Moim zdaniem warto przeczytać tę książkę, ponieważ jest to ciekawa „przygoda” literacka.

Basia Kurzackl.VIa

16

Gdybym miał odpowiedzieć krótko, czy podobała mi się książka „Most do Terabhitii”, odpowiedziałbym, że była bardzo dobra, ale – jak wszystkie ciekawe rzeczy- miała swoje wady. Autorka „Mostu do Terabhitii”- Katherine Paterson- jest pisarką znaną ze swoich powieści dla dzieci i młodzieży, za swoją twórczość otrzymała kilkanaście literackich nagród. „Most do Terabhitii” to historia chłopca i dziewczynki, którzy znają się ze szkoły, zaprzyjaźniają, w lesie znajdują domek na drzewie i pod wpływem swojej wyobraźni ożywiają las, powołują istoty do życia, o których świat nie ma pojęcia. Pisarka porusza ich problemy szkolne i rodzinne. Zakończenia nie zdradzę- jest wzruszające i smutne. Czytając książkę, czasem się śmiałem, a czasem było mi smutno, ale generalnie książka ma smutny nastrój. Utwór jest napisany prostym językiem, ma dużo dialogów. Strony przewracałem bardzo szybko i po ok. 2 godzinach zorientowałem się, że jestem na ostatniej stronie, więc długość książki to wada i zaleta. Zachęcam do sięgnięcia po ten tytuł także tych, którzy obejrzeli powstały na jej podstawie film o tym samym tytule.

Daniel Mazur  kl. VIb

10

Książka „Trzynastka na karku” została napisana przez Katarzynę Majgier. Opowiada o perypetiach trzynastolatki Ani piszącej tę książkę w formie pamiętnika, w którym zapisuje swoje sekrety i uwagi na różne tematy. Opisuje historie dziejące się w jej życiu a także swoje problemy. Jest to bardzo interesująca i wciągająca książka, szczególnie dla dziewcząt. Dostępna jest w naszej bibliotece, zresztą jak inne dzieła tej autorki. Książka ma 350 stron, ale nawet dla tych, którzy nie lubią grubych książek ,będzie ona niezłym rozwiązaniem na nudę.

Aleksandra Sarna  kl.Vd

9

Polecam serię książek napisaną przez Agnieszkę Stelmaszyk „Klub Poszukiwaczy Przygód”. Jest to książka przygodowa dla czytelników w każdym wieku. Opowiada o chłopcach w naszym wieku, którzy założyli  klub, który szuka przygód. Książka jest ciekawa i interesująca. W naszej bibliotece jest większość części serii. Sam mam w domu II i III część. Polecam ją każdemu, kto lubi książki akcji.

Tomasz Gronowski  kl. VId

GAZETKI I WYSTAWKI PROMUJĄCE CZYTELNICTWO

 • ,,Biblioteka poleca uczniom”,
 • ,,Biblioteka poleca rodzicom”,
 • ,,Bądź modny – czytaj książki”,
 • ,,Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich”

6 7 8

OKŁADKA ULUBIONEJ KSIĄŻKI

Na zajęciach komputerowych uczniowie klas IV-VI, pod kierunkiem nauczycieli wykonali okładki ulubionej książki wypożyczonej i przeczytanej z biblioteki szkolnej wykorzystując grafikę komputerową.

HARRY Magda Janasik 6aHubert Bauerfeind IVa - okładka Jakub Waśkiewicz VIa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jolanta Wierzchucka VIeMaja Aniołkowska

Dawid Grudziński IVaHARRY POTTER-Hania Jończyk 6a

Małgorzata Goś IVa Matylda Anioła kl.IVc Moja Ulubiona Książka Aleksandra Kozłowska 6e Moja ulubiona książka Maria Szmul VIe Okładka- Bazyli.antonowicz 5D Okładka ksiażki na informatykę. P Cygan 6C okładka książki nowe przygody grzecznego psa sandry_Psula-Pach_4b okładka książki wakacje grzecznego psa ola karpeta 5d okladka Oliwia Zarzycka 6b Miłość w stereo, czyli Heartbreakers oliwier wierzchucki VIe Oskar Kalinowski IVa Piotr CybulskiIVA PRACA NA Krystian kowalewski 6a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK

Biblioteka szkolna koordynowała akcję Wielkiej Zbiórki Książek dla dzieci i młodzieży oraz czytadeł dla dorosłych. Akcja prowadzona była pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Zdrowia, Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Zebraliśmy 217 egzemplarzy książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Książki zostały przekazane do Organizatora, który rozdzieli je do poszczególnych placówek w Warszawie.

Bardzo dziękujemy uczniom, nauczycielom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję.

DSC01718DSC01716

 

 DSC01715

 

 

DSC01714DSC01713DSC01712

 

 

 

 

 

 

DSC01711

DSC01638DSC01624